كپي رايت در ايران
كپي رايت در ايران
24 مهر 1397
موانع كپی رايت در ايران
موانع كپی رايت در ايران
13 آبان 1397
تولید محتوا در فضای مجازی

تولید محتوا در فضای مجازی

در دورانی که اینترنت تمامی مرزها را درنوردیده و تعاملی به وسعت زمین بین افراد شکل گرفته است و روند اطلاع رسانی به صورت مثبت و منفی شتاب بیشتری به خود گرفته است.

همین ویژگی خاص سبب ایجاد شرایطی در زمینه تولید محتوا در فضای مجازی باعث شده که تقریبا هیچ فردی مالک محتوایی که تولید کرده است، نیست و پس از تولید وانتشار محتوا، باید شاهد تکثیرغیرمجاز آن در فضای مجازی باشد.

استفاده و دستیابی به محتوا و مطالب در فضای وب در زمانی نیازمند تلاش زیادی بوده ولی اکنون به امری عادی تبدیل شده است.

آن چه در این بین نادیده گرفته میشود، درج منبع و ماخذ مطالب و اطلاعات در این شبکه جهانی است. بارها دیده شده است که برخی سایت ها مطلبی را عینا منتشر کرده اند ولی مطلب بدون درج منبع اولیه در سایت دیگری استفاده شده است.

حتی گاهی اتفاق میافتد که برخی مطالب در وبلاگ های مختلف چند دست می چرخد و منبع اولیه گم می شود و در شرایطی افراد به منابعی اشتباهی لینک میدهند که خود آن منبع مطلب را سرقت کرده است.

استفاده از محتویات بدون درج منبع وماخذ اولیه نوعی دزدی محسوب و باعث ایجاد خسارت به صاحبان آن مطلب میشود.

رعایت نکردن قانون کپی رایت یا در واقع زیر پا گذاشتن حق مالکیت معنوی ، سبب کمبود تولید محتوا در فضای مجازی شده است و همین موضوع به تدریج خسارت های گوناگونی برای حوزه علم، ادب و فرهنگ کشور ما به همراه می آورد.

تولید محتوا از لحاظ مختلفی دارای اهمیت است و هم اکنون بسیاری از کشورها برای به دست آوردن اعتبار بیشتر، مردم خود را تشویق می کنند تا به تولید محتوا دراینترنت بپردازند تا با این کار به گسترش زبان و ارتقای آن زبان در سطح بین الملل کمک شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *