کپی رایت در اینترنت
کپی رایت در اینترنت
3 مهر 1397
مالکیت فکری
22 مهر 1397
قانون کپی رایت اینترنتی

آیا کد HTML شامل قانون کپی رایت اینترنتی میشود؟

طراحی یک صفحه اینترنتی همانند یک نوشته یا طراحی متعلق به صاحب آن اثر است و کد HTML هنگامی که بر روی کاغذ نوشته میشود یا از آن یک پرینت گرفته میشود ، شامل قانون کپی رایت اینترنتی خواهد شد. البته این قانون در موردی که شخصی، خودش کد مورد نظر را نوشته و اجرا کرده باشد صادق است. کپی کردن یک HTML و حتی باز نویسی آن بدون کپی کردن کدها، و شبیه سازی آن کد شما را صاحب اثر نخواهد کرد. در این مورد کدها شامل قانون کپی رایت اینترنتی نمیشوند بلکه نتیجه ملموس آن که به صورت یک layout، به ثبت رسیده است غیر قابل دخل و تصرف محسوب میشود.
▪ تغییر کلی در نوشته، متن، تصاویر، کد HTML که این تغییرات موافق با شرایط صاحب اثر باشد و در نهایت با تبدیل آن به یک نسخه جدید شما صاحب اثر جدید هستید. در غیر این صورت به دزدی ادبی/هنری محکوم خواهید شد.

ترجمه یک متن از اینترنت شامل قانون کپی رایت اینترنتی میشود؟

طبق پیمان برن ” نویسندگان متون ادبی و هنری که مورد حمایت این پیمان قرار دارند، دارای حق اختصاصی ترجمه یا اعطای حق ترجمه اثر خود را به دیگری هستند. به این معنا که برای ترجمه یک متن ، شما به اجازه صاحب آن نیاز دارید و بعد از اینکه حقوق مربوط به ترجمه اثر را به دست آوردید باید نام نویسنده را در ترجمه نیز ذکر نمایید. قانون “استفاده منصفانه” مربوط به بخشی از قانون کپی رایت است که در آن اجازه استفاده از تمام یا بخشی از یک مطلب برای تضمین شاعرانه، خبر رسانی، تحقیق، بدون اجازه نویسنده مجاز اعلام شده است. اگر این استفاده به غیر از این موارد باشد غیر قانونی است. برای مثال استفاده از عکس مجله National Geographic در وب سایت شخصیتان، برای نوشتن سفرنامه خود، غیر قانونی است. اما اگر همان عکس را برای یک مقاله تحقیقی با ذکر منبع، در سایت خود قرار دهید مشکلی پیش نخواهد آمد. همچنین طبق قانون کپی رایت اینترنتی استفاده عیناً از اطلاعات وب سایتها، بدون ذکر منبع، به هر دلیلی غیر قابل قبول خواهد بود.
.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *