موانع كپی رايت در ايران
موانع كپی رايت در ايران
13 آبان 1397
هدف از قوانین کپی ‌رایت
هدف از قوانین کپی ‌رایت چیـست
23 آبان 1397
قانون کپی رایت و بازار نرم افزار

قانون کپی رایت و بازار نرم افزار

قانون کپی رایت و بازار نرم افزار :
رعایت قانون کپی رایت میتواند کاربران را با بهای واقعی نرم افزار آشنا کند و نسبت به محصولات ایرانی رغبت بیشتری نشان داده و هزینه بیشتری پرداخت کنند. در حال حاضر کاربران ایرانی که عادت به کپی نرم فزارهای خارجی دارند دیگر هرگز تمایلی به پرداخت هزینه برای نرم افزار ایرانی ندارند بنابر این شرکتهای ایرانی مجبورند محصولات خود را با قیمت و سود بسیار کمتری به فروش برسانند.
قانون کپی رایت و بازار نرم افزار :
شاید عده ای معتقد باشند که خرید و پرداخت هزینه برای نرم افزار باعث افزایش قیمت خدمات یا محصولات نرم افزاری تولید ایران شود.
اما پاسخ این است که مگر ما بابت خرید تجهیزات کارخانه ها هزینه واقعی پرداخت نمیکنیم؟
پس چه دلیلی دارد که محصولات نرم افزاری با قیمت غیر واقعی تولید شود؟

با رعایت قوانین کپی رایت شرکتهای ایرانی موقعیت آن را پیدا خواهند کرد که از کلیشه های بازار نرم افزار که فقط به نرم افزارهای مالی یا صرفا فارسی محدود شده است خارج و به رقابت با محصولات شرکتهای نرم افزاری خارجی بپردازند ، البته تا وقتی که نمونه های درجه یک خارجی آنها به رایگان قابل استفاده در ایران است کسی در مورد تولید اینگونه محصولات فکر نکرده حتی خریداری نمیکنند.
قانون کپی رایت و بازار نرم افزار :
همانطور که در بالا اشاره شد رعایت قوانین کپی رایت باعث رونق بازار برای محصولات نرم افزاری ایرانی خواهد شد . بنابراین مشاغل مرتبط بیشتر خواهد شد و افراد و کارشناسان بیشتری جذب این بازار میشوند و در نتیجه به افزایش سطح درآمد و ایجاد شغل در بخش نرم افزار و همچنین افزایش سرمایه گذاری در این بخش منجر خواهد شد که در نتیجه باعث ورود و خرید تکنولوژی های پیشرفته و افزایش سطح و کیفیت محصولات ایرانی میشود.
قانون کپی رایت و بازار نرم افزار :
ایران با توجه به میزان افراد تحصیل کرده در رشته کامپیوتر و با استعداد میتواند تبدیل به قطب مهمی در تولید و صادرات نرم افزار حداقل در سطح منطقه و یا قاره شود ولی متاسفانه عدم رعایت قانون کپی رایت باعث شده که هیچوقت صنعت نرم افزار ایران را جدی گرفته نشود و در واقع عدم رعایت قوانین کپی رایت سد اصلی برای سرمایه گذاری شرکتهای بزرگ خارجی به شرکتهای ایرانیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *