مالکیت فکری
22 مهر 1397
تولید محتوا در فضای مجازی
تولید محتوا در فضای مجازی
1 آبان 1397
كپي رايت در ايران

كپي رايت در ايران

كپي رايت در ايران :
قانون حفظ حقوق كپي رايت آثار هنري اعم از هنرمندان، مولفان و… مربوط به سال 1348 است كه بر اساس اين قانون اثرهايي كه توسط پديد‌آورندگان تهيه مي‌شود و آنچه مربوط به مالکیت فکری میباشد از آن اوست

که
چند بند از قانون سال 48 درباره كپي رايت در ايران :
این قانون شامل شعر ، ترانه، تصنيف، سرود، كتاب، نقاشي، مجسمه، عكاسي و موارد ديگر كه جنبه فولكور دارد و مربوط به هنرهاي سنتي است میباشد، اما از حيث اجرا در ايران به طور جدي، با مشكلاتی مواجه میباشد.

كپي رايت در ايران :
ایران درسال 1380 شمسي براي ثبت بين المللي آثار به کنوانسيون مادريد ملحق شد اما براي پيوستن به کنوانسيون “برن” که از کپي رايت حمايت مي کند همواره با ترديد و احتياط توأم بوده و حتي در پيوستن به ترتيبات بين المللي براي حمايت از مالکيت هاي معنوي نيز ترديد وجود داشته و دارد.

علاوه بر این ترديدها ، يکي از دغدغه هاي هميشگي کشورهاي جهان سوم پيوستن به نظامهاي بين المللي حمايت از كپي رايت در ايران به واسطه لزوم پرداخت مبالغ کلان بابت دريافت و خريد حق انتشار کتب، نشريات و آثار علمي و نرم افزارها، روند انتقال به اين کشورها را متوقف و يا دست کم کند مي سازد.

با توجه به نبود امکانات در ایران و قطعی نبودن قانون کپی رایت ، وب سایت safeart بستری مناسب برای ارایه و ثبت طرح ها و ایده های طراحان با درنظر گرفتن حقوق معنوی صاحب اثر یا کپی رایت میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *