تولید محتوا در فضای مجازی
تولید محتوا در فضای مجازی
1 آبان 1397
قانون کپی رایت و بازار نرم افزار
قانون کپی رایت و بازار نرم افزار
15 آبان 1397
موانع كپی رايت در ايران

موانع كپی رايت در ايران

موانع كپی رايت در ايران شامل :
قیمت : تقریبا دلیل اصلی مخالفت برای رعایت قانون کپی رایت برای محصولات نرم افزارهای خارجی قیمت بالای نرم افزار در ایران است.

گاهی قیمتهای بالای سیستم عامل یا نرم افزارهای مختلف چندین برابر حقوق کارمندان کشورمان است که میتواند سدی بزرگ برای خرید و تجهیز کامپیوترها به اینگونه نرم افزارها باشد.

اما متاسفانه افراد مخالف فقط قیمت محصولات نرم افزاری را در سایتهای شرکت تولید کننده یا در بازار آمریکا و اروپا میدانند در حالیکه ما بایستی قیمتها را در دیگر کشور ها بررسی کنیم مثلا قیمت سیستم عامل ویندوز را در کشورهای آسیای جنوب شرقی یا کشورهای همسایه ببینیم .

در حال حاضر حتی شرکتهای مشهوری چون مایکروسافت و برای حضور در بازار کشورهای جهان سوم محصولات خود را قیمت گذاری جدید میکنند و قیمت برخی محصولات گاهی يك دهم قیمت واقعی خود در بازارهای آمریکا یا اروپا خواهد رسید.

بنابراین در صورتی که ایران با رعایت قوانین کپی رایت بتواند بازار مناسبی را ایجاد کند شرکتهای تولید کننده نرم افزار نیز با توجه به درآمدهای ایرانیان محصولات خود را قیمت گذاری و وارد بازار ایران خواهند کرد و در مورد آموزش و تربیت نیروی متخصص : تقریبا اکثر شرکتهای نرم فزاری محصولات خود را به رایگان و یا با هزینه بسیاراندک در اختیار دانشگاه ها و مراکز آموزشی قرار میدهند.

موانع كپی رايت در ايران : بسیاری از کاربران کامپیوتر به راحتی بابت قطعات جانبی آن هزینه و پول پرداخت میکنند اما حتی اگر نرم افزاری مورد نیازشان باشد که بتوانند از آن نیز در آمد کسب کنند به دلیل اینکه ما کشورهای جهان سوم با درآمد پایین هستیم و هزینه نرم افزارهای درجه یک و با کیفیت برای ما بالاست

باز مایل به پرداخت هزینه نیستند و متاسفانه ما به دلیل وجود نسخه های رایگان از وجود نرم افزارهای ساده تر و ارزان تر با خبر نیستیم و تمایل به استفاده از بهترین نسخه های نرم افزارهای معروف را داریم . بسیاری از کاربران خانگی ما از ویندوز نسخه حرفه ای استفاده میکنند در حالیکه هرگز
نیازی به امکانات آن ندارند.

موانع كپی رايت در ايران :

برای مثال :اکثراً تنها نرم افزار برای کارهای گرافیکی را Adobe Photoshop و یا Corel Draw میدانند و طبیعی است که این افراد به دلیل وجود نسخه رایگان نسبت به پرداخت هزینه برای این نرم افزارها مقاومت به خرج میدهند.

در حالیکه اکثر این محصولات مناسب شرکتها یا کارهای تجاری است که نیاز به امکانات خاص آنها دارند یا امکان کسب درآمد از این نرم افزارها را دارند. و برای کاربرانی که بصورت آماتور و غیر تجاری نیاز به کارهای گرافیکی دارند نرم افزارهای بسیاری زیادی به صورت رایگان یا با قیمتهای بسیاری پایین تر وجود دارد ولی دیگر کسی رغبتی به شناخت دیگر محصولات در این زمینه را ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *