قانون کپی رایت و بازار نرم افزار
قانون کپی رایت و بازار نرم افزار
15 آبان 1397
هدف از قوانین کپی ‌رایت

هدف از قوانین کپی ‌رایت چیـست؟

هدف از قوانین کپی ‌رایت : کپی‌ رایت از جمله اقداماتیست که از حقوق مالکیت معنوی حفاظت میکند و هدف آن حفاظت از ابداعات و ایده ها، محافظت از بیان، اشکال هنری مثل ادبیات، موسیقی و آثار نمایشی میساشد و البته محافظت از معماری و نرم‌افزارها نیز زیرمجموعه آن قرار می‌گیرد که مشابه محافظت از اموال و دارایی‌های مادی است.
هدف از قوانین کپی ‌رایت :
دولت‌ها امید دارند ازطریق کپی‌ رایت موجب رشد و پیشرفت فرهنگی و اقتصادی شوند. درواقع هدف از کپی ‌رایت این است که به افراد ضمانت کنترل روی آثارشان داده می‌شود و به‌این‌ ترتیب وقت بیشتری برای توسعه آن صرف خواهند کرد. آثاراورجینال و سایر ابداعات، موجب تحریک صنایع اطراف خود شده و برای محافظت از فعالیت‌های خود و حفظ سود، به دنبال کپی‌رایت خواهند بود.

مفهوم اموال معنوی

یکی از مهمترین وظائف دولت‌ها محافظت از دارایی‌ها و اموال می‌باشد. بعد از انقلاب صنعتی و تغییر شگرف در سود، کارخانه‌ها دیگر نه فقط برای اموال و دارایی‌های مادی خود، بلکه برای تکنولوژی و فرایندهای جدیدشان نیز از دولت محافظت می‌خواستند.
از اینجا بود که یک دسته ‌بندی قانونی جدید از اموال ایجاد شد : اموال معنوی .

حقوق اموال معنوی

حقوق اموال معنوی از اموالی محافظت می‌کند که قابل ‌لمس نیست. کپی‌رایت از آثار هنری، تصویری، ادبی، موسیقایی، نمایشی، معماری و دیجیتال، حق ثبت اختراع از طرح‌ها و اختراعات صنعتی و علامت تجاری از اسامی و عبارات تجاری محافظت به‌ عمل می‌آورند.
دزدی و جعل
نقض حقوق اموال معنوی به ‌صورت دزدی یا جعل ، نشان دهنده هدف کپی‌رایت و سایر اقدامات محافظتی است. بعنوان مثال، دزدی موسیقی کپی غیرقانونی CDها صدها میلیون دلار ضرر متوجه صنعت موسیقی جهانی کرده است و همین مسئله موجب کاهش بازار کار و تعداد آلبوم‌های تولیدشده شده است.
شرایط کپی رایت در کشور
متاسفانه در کشور ما بدلیل نبود قوانین و ضمانت اجرایی مشخص در این خصوص، نقض حقوق مالکیت معنوی بر آثار مختلف از جمله موسیقی، فیلم و نرم افزار بصورت گسترده ای در حال صورت گرفتن است که این امر به شدت بر صنایع مذکور تاثیرات منفی گذاشته است.
Htpp://safeart.ir تنها سامانه ایست که طراحان میتوانند حقوق معنوی آثار خود را با ثبت کردن در آن با نام و تاریخ حفظ کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *